🌳🎉Wielka wyprzedaż drzewek owocowych! Skorzystaj z ekskluzywnej zniżki -20% na wszystkie drzewka z odkrytym korzeniem🍒🍑🍏

Drzewka owocowe karłowe - czy warto je uprawiać?

Drzewka owocowe karłowe - czy warto je uprawiać?

Wśród miłośników ogrodnictwa coraz większą popularnością cieszą się drzewka owocowe karłowe. Istnieje przekonanie, że to jedyna opcja dla niewielkich działek czy ogródków. Czy jednak karłowatość jest jedynym rozwiązaniem, które pozwala cieszyć się własnymi owocami, nawet na ograniczonej przestrzeni? Oto szczegółowy przewodnik po drzewkach owocowych na karłowych podkładkach, ich zaletach i wadach.

Czym są drzewka owocowe karłowe?

Drzewka karłowe to te, które rosną na specjalnych podkładkach, redukujących ich docelową wysokość. Podkładka to roślina, na której szczepiona jest wybrana odmiana owocowa, np. Czereśnia Vega. Decyduje ona o wielu czynnikach, w tym o wysokości, jaka drzewko osiągnie.

Różnice między podkładką karłową a zwykłą

Wady podkładek karłowych:

 • Zwiększona podatność na choroby.
 • Częstsze zabezpieczanie przed mrozem, zwłaszcza w chłodniejszych regionach.
 • Wymagają żyznej gleby.
 • Płytki system korzeniowy, co implikuje konieczność stosowania:
  • Palikowania, aby zapobiec przewracaniu się drzewa.
  • Kopczykowania, czyli usypywania ziemi wokół korzeni na zimę, dla ochrony przed mrozem.
  • Regularnego nawadniania

Podkładki karłowe, w zależności od rodzaju, różnią się od siebie pod względem wymagań, ale są tak czy inaczej, są trudniejsze w uprawie od zwykłych podkładek.

Zalety podkładek karłowych:

 • Szybsze wejście w okres owocowania.
 • W przypadku gruszek, wytwarzają większe owoce.
 • Nie wymagają dbałości o wysokość, lecz regularne cięcie formujące jest nadal potrzebne.

Podkładki zwykłe - zalety i wady

Podkładki zwykłe, w odróżnieniu od karłowych, są mniej wymagające co do jakości gleby, bardziej odporne na mróz i choroby. Nie wymagają palikowania czy kopczykowania. Zazwyczaj wchodzą w okres owocowania później niż karłowe. Rozmiar drzewa można kontrolować przez cięcie.

Co wybrać do przydomowego ogrodu – podkładkę karłową czy zwykłą?

W naszej praktyce jako producentów sadzonek dominują podkładki standardowe z uwagi na ich uniwersalność i mniejsze wymagania. Dzięki odpowiedniemu cięciu można utrzymać drzewa na preferowanej wysokości, podobnie jak w przypadku karłowych, z podobnymi wynikami plonowania. W przypadku jabłoni, warto postawić na podkładki półkarłowe, takie, jak stosujemy w naszej szkółce. Dzięki temu ograniczmy w dużym stopniu przemienność owocowania w przypadku podatnych na to odmian jabłoni.

Czy sadownicy wybierają tylko podkładki karłowe?

Choć sadownicy nie chcą dużych drzew, ich wybór między podkładkami standardowymi a karłowymi jest kwestią indywidualną i zależną od warunków, takich jak jakość gleby. Decyzja o wyborze odpowiedniego typu podkładki często opiera się na kompromisie między wymaganiami i przycinaniem. Najczęściej, wybierają również standardowe podkładki, oraz kontrolują wysokość poprzez przycinanie.

 

[product id="85","460","113","226"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium