📦 Szanowni Klienci, informujemy, że obecny czas wysyłki zamówień wynosi 10 dni roboczych. 🕒

Huba na śliwie — jak się jej pozbyć?

Huba na śliwie — jak się jej pozbyć?

Pojawia się nie tylko w lasach na starych, powalonych drzewach czy pniach pozostałych po ścięciu. Bardzo często można ją spotkać także w przydomowych ogrodach czy sadach. Huba na drzewie, gdyż o niej mowa, to nieproszony gość dla wielu ogrodników. Jej obecność zwykle nie zwiastuje nic dobrego. Czym jest wspomniana huba? Dlaczego atakuje różne gatunki śliw. I najważniejsze – jak z nią walczyć?

Co to jest huba?

Huba jest typem owocnika grzyba, który może przyjmować postać miękką lub twardą. To saprofit, czyli organizm cudzożywny, który składniki pokarmowe pobiera z żywych tkanek lub rozkładających się szczątek materii organicznej. Występuje nie tylko na drzewach, ale również w drewnie. Jego cechą charakterystyczną jest kształt, najczęściej przypominający nerkę, kopyto lub muszlę, a także fakt, że przyrasta z jednej strony do pnia. Czy huba jest trująca? Jak się okazuje – nie. Choć w Polsce szacuje się, że jest ich około 300 gatunków, to tak naprawdę nie ma wśród nich silnie trujących, ale jednak wiele należy do kręgu grzybów niejadalnych. Wszystko ze względu na twardość oraz niskie walory smakowe. Do jadalnych hub można zaliczyć boczniaka, żółciaka siarkowego czy boczniaka ostrygowatego.

Dlaczego huba atakuje śliwę?

Co oznacza huba na drzewie? Obecność tego grzyba nigdy nie zwiastuje nic dobrego. Najczęściej jest symptomem tego, że roślina jest osłabiona, chora lub uszkodzona. Często również dotyka stare egzemplarze, a także te, którym nie zabezpieczono prawidłowo ran po ścięciu gałęzi, w wyniku czego doszło do infekcji.

Dlaczego obecność huby na śliwie nie jest mile widziana? Z prostego powodu! To pasożyt, który rozwijając się wewnątrz drzew wytwarza szkodliwe enzymy, które wywierają negatywny wpływ na chemiczny rozkład podstawowych składników drzewa, takich jak: celuloza, hemiceluloza oraz lignina. Co więcej, huba pozbawia roślinę składników odżywczych oraz energii, prowadząc do jej rozkładu, a w konsekwencji do obumarcia.

Zarodniki huby są przenoszone przez wiatr, a także przy udziale zwierząt, głównie ptaków.

Jak pozbyć się grzyba z drzew owocowych?

Czy huba na drzewie owocowym musi oznaczać jego obumarcie i wycinkę? Niekoniecznie! Jednak wszystko zależy od tego, w którym miejscu zaatakowała roślinę. Generalna zasada brzmi, im wyżej, tym lepiej. A co za tym idzie, istnieją większe szanse na uratowanie drzewka. Jeśli grzyb pojawi się na pniu, takie drzewko prawdopodobnie w ciągu kilku lat obumrze. Bardziej optymistycznym wariantem jest zatem sytuacja, kiedy huba na śliwie obejmie gałąź. Jak w takiej sytuacji należy postępować? Przede wszystkim:

- odciąć owocnik od drzewa owocowego,
- tak długo czyścić gałąź, aż dotrze się do zdrowej tkanki,
- powstałą ranę posmarować (najlepiej kilkukrotnie) środkiem grzybobójczym (Topsin M 500 SC, Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 S.C.), przygotowując roztwór silniejszy niż zakłada producent na etykiecie,
- zabezpieczyć ranę maścią ogrodniczą z dodatkiem preparatu grzybobójczego,
- usuniętą hubę wraz z wszystkimi fragmentami spalić, aby nie rozprzestrzeniała się na inne drzewa.

Aby nie dopuścić do pojawienia się huby na śliwie, konieczna jest regularna kontrola drzewka. Należy to robić wiosną i wczesnym latem, gdyż od sierpnia grzyb zaczyna rozsiewać zarodniki – gotowe do zainfekowania śliwy domowej.

Jeśli okaże się, że w kolejnych latach grzyb odrasta i pojawia się w innych miejscach, wtenczas sprawa wydaje się być oczywista. To znak, że drzewo jest mocno zainfekowane i konieczne będzie jego usunięcie.

Ochrona drzewek owocowych przed grzybami

Wiadomo nie od dziś, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zdrowe, zadbane i silne drzewo owocowe będzie odporne na wszelkiego rodzaju infekcje czy pasożyty. Dlatego najlepszym środkiem profilaktycznym jest pielęgnacja, podlewanie i nawożenie. Aby huba na śliwie nie pojawiała się, należy systematycznie usuwać nadłamane, usychające czy nadgryzione przez zwierzęta gałęzie, gdyż jest to dla grzyba najszybsza droga do zaatakowania drzewa. Podobnie sytuacja ma się w przypadku odarć i łuszczeń na korze (szczególnie po mroźnej zimie) czy jakichkolwiek pęknięć. Wszelkie rany powstałe w wyniku złamania czy cięcia muszą być starannie zabezpieczone maścią ogrodniczą. Jest ona bowiem skuteczną ochroną przed przenikaniem grzybów i bakterii.

A gdy tylko zauważymy obecność huby na drzewie owocowym, reakcja musi być natychmiastowa. Zarodniki trzeba jak najszybciej usunąć, aby nie zainfekowały kolejnych drzew.

Uwielbiasz smak śliwki żółtej, ale z niepokojem patrzysz, jak na jej pniu zaczynają pojawiać się dziwnie wyglądające przyrosty, przypominające grzyby? To huba, nadrzewny grzyb pasożytniczy, który mimo tego, że dla człowieka nie jest trujący, to jednak stanowi duże zagrożenie dla Twojej śliwy. Gdy tylko zauważysz go w swoim ogrodzie lub sadzie, działaj natychmiastowo! Usuń go dokładnie, aby przedłużyć żywot zarażonemu drzewu i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zarodników na inne egzemplarze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium