Jakie krzewy owocowe nadają się do uprawy w donicy?

Jakie krzewy owocowe nadają się do uprawy w donicy?

Ciekawie ozdobią taras czy balkon, a przy okazji będzie można zebrać dość spory plon. W praktyce, każdy krzew owocowy nadaje się do uprawy w donicy. Krzewy nie wytwarzają dużych korzeni, jak np. drzewka owocowe na silnych podkładkach. Wśród drzew owocowych do uprawy w donicy nadają się jedynie gatunki mini, kolumnowe oraz karłowe. Wśród krzewów nie ma różnicy i możemy wybierać dowolnie, np. agresty czy porzeczki. Istnieją jednak odmiany wybitnie skierowane pod uprawę w donicy, które wymienimy w tym poradniku.

 

Jak dbać o krzewy w donicy?


Na zimę krzewy w doniczkach muszą zostać ostatni raz obficie podlane, a następnie przeniesione do chłodnego pomieszczenia, np. ganek, piwnica itd. To głównie bryła korzeniowa przemarza, ponieważ będzie wtedy narażona na zimno, w podłożu korzenie te byłyby zwyczajnie chronione. Warto także pamiętać o podlewaniu, odchwaszczeniu oraz nawożeniu, ponieważ dostęp do składników odżywczych w donicy będzie ograniczony. Sprawdzą się tutaj naturalne nawozy, np. biohumus. W przypadku nawozów sztucznych w szczególności należy zwracać na możliwość przenawożenia - należy stosować do dawek podanych przez producentów. Warto krzewy także przycinać, wycinając pędy stare, krzyżujące się lub zbytnio wybujałe. Większość krzewów zazwyczaj nie wymaga środków ochrony roślin, choć czasami mogą pojawiać się choroby, dlatego zawsze zalecamy profilaktyczne opryski, nawet ekologicznymi środkami.

 

Wybór doniczki i stanowiska

Jaką doniczkę dobierzemy, tak w przyszłości roślina urośnie wysoko oraz wyda plon. W zasadzie można wybrać tu doniczki od 2l do nawet 50l czy 100l. Większość roślin lubi jak najwięcej słońca. Do uprawy pod dachem sprawdzi się więc jedynie np. truskawka czy poziomka, pozostałe najprawdopodobniej wydadzą mały plon, a część z nich nie wyda plonu całkiem. Jeżeli sadzonka nie rośnie pod dachem, a np. przed domem, to jak najbardziej światła będzie już wystarczająco dużo.

 

 

1. Pienne krzewy owocowe

Pienne krzewy owocowe cechują się wysokim pniem, ok. 1m oraz małą koroną. Wygląda to nietypowo. Plon z takich sadzonek jest bardzo obfity. Pienne sadzonki wymagają już niestety podpory w postaci palika, do której będą przywiązane. Wśród takich krzewów najczęściej można zakupić porzeczkę, agrest, aronię lub porzeczkoagrest.

 

2. Truskawki i poziomki wiszące

Truskawkę i poziomki wiszące najlepiej wyglądają w donicy podwieszanej. Zbiór jest dodatkowo ułatwiony. Poziomki wiszące to nowość w Polsce. Polecamy w szczególności nową odmianę Attilla, tworzy długie rozłogi i owocujące od wiosny aż do późnej jesieni.

 

3. Figowiec

Kto z nas widział kiedyś figowca?. Bardzo nietypowa roślina, która wytwarza duże, ozdobne liście i smaczne owoce. Uprawa figowca w donicy jest nawet.. wskazana. Wszystko dlatego, że przez pierwsze lata wymaga intensywnych, porządnych okryć. Później staje się mrozoodporny. Jeżeli zależy nam aby figowiec wydał duże owoce i w pełni zaowocował to polecamy uprawę pod tunelem - tam będzie miał ciepło, a to figowce lubią najbardziej, ponieważ są to rośliny egzotyczne.

 

3. Mini kiwi

Mini kiwi to również nowość w Polsce. Smakuje jak zwykłe kiwi a nawet lepiej, gdyż jest bardziej słodkie. Owoców nie trzeba obierać ze skórki, wystarczy że zostaną umyte, to chyba największa zaleta. Kiwi rozrasta się podobnie jak winogron, zaleca się więc stanowisko po którym może się piąć, np. peralgolę. Uprawa w donicy również jest możliwa. Wymaga pionowej tyczki po której będzie się mogła wić się w górę. Mini kiwi wymaga odmiany żeńskiej i męskiej do zawiązania owoców. Polecamy uprawę odmiany samopylnej Issai(Japońskiego pochodzenia), która nie wymaga odmiany męskiej w pobliżu. Przy niej komponować się będzie tyczka bambusowa - świetne połączenie, razem stworzą azjatycki klimat. Tyczka powinna mieć min. 1,5m wysokości, a najlepiej min. 1,8m.

 

4. Żurawina

Kolejny nietypowy, praktycznie niewymagający krzew. Pędy żurawiny ciekawe zwisają z donicy, zbiór będzie w ten sposób ułatwiony. Żurawina szybko wchodzi w okres owocowania oraz jest samopylna. Co do gleby żurawina nie jest wymagająca, choć najlepiej rośnie w lekko kwaśnej. Nie potrzebuje dużo miejsca i nie jest wymagająca pod względem podłoża, może więc być posadzona np. z mini kiwi razem w tej samej donicy(lub jakimkolwiek innym krzewem), ciekawe połączenie.

 

5. Borówka amerykańska

Przy uprawie borówki amerykańskiej w donicy należy pamiętać o kwaśnym podłożu(ph=3,8-4,8) oraz najlepiej korze na wierzchu, lub regularnym odchwaszczaniu. Borówka z chwastami oraz o innym odczynie pH nie wyda owoców lub może całkowicie zamrzeć. Warto także pamiętać o jej regularnym, ale nie przesadnym, nawadnianiu. Pochodzi z podmokłych terenów i nie znosi zbyt długiego przesuszenia gleby. Zaowocuje obficie a owoce będą pod ręką - bardzo praktyczna uprawa.

 

Podaliśmy tutaj tylko kilka przykładów najciekawszych krzewów naszym zdaniem. Równie dobrze mogą to być maliny, jeżyny bezkolcowe, pigwowiec, jagody goji oraz kamczackie, świdośliwy, a nawet.. dereń jadalny czy migdałowiec, po wybraniu większych donic. Warto więc kierować się także smakiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl