📦 Szanowni Klienci, informujemy, że obecny czas wysyłki zamówień wynosi 10 dni roboczych. 🕒

Kiedy i jak przycinać brzoskwinie?

Kiedy i jak przycinać brzoskwinie?

Brzoskwinie oprócz odpowiedniego stanowiska, gleby i corocznego oprysku przeciw kędzierzawości(polecamy preparat Miedzian 50 WP i Syllit 65 WP), wymagają także solidnego przycinania. Pozostawiona bez przycinania wyda małe, niesmaczne owoce. Jeśli chcesz dużych, soczystych, dobrze wybarwionych i przepysznych owoców musisz co roku ciąć brzoskwinie, i to mocno, gdyż bardzo silnie rośnie. 

 

Termin

Najlepszą porą cięcia brzoskwini jest wiosna, ale nie wczesna. Zaleca się cięcie w kwietniu, kiedy pąki są już dobrze widoczne. Brzoskwinie przycina się w fazie tzw. różowego pąka. Dopuszczalny termin to także kwitnięcie lub rozwijanie kwiatów. Rany warto posmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną wymieszaną z miedzianem. Pogoda powinna być słoneczna. 

 

Typ korony - kotłowa lub stożkowa

Brzoskwinie najlepiej prowadzić w formie kotłowej, z niskim pniem i luźnym środkiem. W koronie kotłowej podstawą są ok. 4 konary kierujące się ku górze. Wycinaj gałązki które rosną do jej środka lub krzyżują się. Najlepsze owoce będziesz zbierał z zewnętrznej części korony, tam mają dobry dostęp światła. Wycinaj także gałęzie rosnące zbyt wysoko. Jeżeli w przyszłości pojawi się przewodnik, najlepiej jest go skrócić lub całkowicie wyciąć. Istnieją także inne formy korony, nawet i ozdobne. Korona kotłowa nie zajmuje dużo miejsca w ogrodzie i daje obfity plon. Patrząc na ten typ formowania korony z góry przypomina on kocioł, stąd pochodzi nazwa. W przyszłości część konarów może wymagać podpór. Drugi, najchętniej wybierany typ korony u brzoskwiń to stożek.

Typ korony brzoskwini - kotłowa lub stożkowa

 

Cięcie po posadzeniu

Początkowi ogrodnicy często popełniają niewybaczalny błąd - nie przycinają brzoskwini po posadzeniu. W ten sposób zmniejszają szanse przyjęcia się. Każde drzewko owocowe po posadzeniu należy przyciąć, aby wyrównać proporcje między częścią nadziemną a bryłą korzeniową, która zawsze w jakieś części zostanie w ziemi podczas wykopków. Roślina więc na początku nie jest w stanie wyżywić nadmiaru gałązek. Poza tym, jest to wstęp do formowania korony. Pierwsze cięcie wykonuje się wiosną, nawet po zasadzeniu. Jesienią czekamy do najbliższej wiosny. 

 

Wybieramy ok. 4 najsilniejsze gałęzie i skracamy je do 20-30cm(ostatni pąk musi być skierowany do zewnątrz). Górną część ucinamy nad ostatnią gałązką lub na wysokości ok. 120cm. Gałęzie poniżej 60cm usuwamy całkowicie. Resztę gałązek usuwamy całkowicie.

Przed:

Po:

Cięcie gałęzi brzoskwini

Jest to wstęp do korony kotłowej. 

 

Cięcie w drugim roku

W drugim roku po posadzeniu drzewko wytworzy przewodnik, który najlepiej jest odciąć, aby ograniczyć wysokość. Skrócić należy także pędy boczne, aby drzewko wytworzyło więcej przyrostów

 

Cięcie od trzeciego roku i powyżej

Od trzeciego roku trzeba intensywnie ciąć brzoskwinie, w pierwszej kolejności wycinając gałązki uszkodzone i słabe. Następnie usuń wszystkie gałązki cieńsze od ołówka(nie pozostawiając kikutów). Najlepsze owoce wyrosną na grubych gałęziach składających się z 3 pąków kwiatowych rosnących razem, i z jednego pąka liściowego(znajduje się w środku, pomiędzy pąkami kwiatowymi). Zostawiaj takie gałązki, a jeśli są zbyt długie przycinaj nad 8 pąkiem. Wyciąć trzeba gałązki z pojedynczymi pąkami oraz samymi pąkami liściowymi. Gdy porównasz pojedyncze, a potrójne pąki kwiatowe, z pewnością je odróżnisz i wytniesz odpowiednie gałęzie. Co roku z brzoskwini usuwa się połowę gałęzi.

 

Cięcie brzoskwini od trzeciego roku i powyżej - usuwanie gałązek z pojedynczymi pąkami kwiatowymi

Cięcie brzoskwini od trzeciego roku i powyżej - usuwanie gałązek z samymi pąkami liściowymi

Cięcie letnie

W czerwcu, kiedy brzoskwinia wyda małe, zielone owoce(wielkości orzecha włoskiego) należy skracać gałęzie które są nimi zbyt obsypane. W ten sposób odciążysz część gałęzi przed wyłamaniem. Skróć część gałęzi z owocami, zostawiając na nich po kilka sztuk brzoskwini. Usuń także część gałęzi bez owoców po to, aby drzewo skupiło się na wyżywieniu owoców. W tym momencie możesz także przerzedzić zawiązki, obrywając część zielonych, małych owoców i pozostawiając odległość między nimi ok. 10cm.

Cięcie letnie brzoskwini - skracanie gałęzi

Drzewo brzoskwini może być również formowane z przewodnikiem, jak na powyższym zdjęciu. Dalej jest jednak ważne cięcie prześwietlające.

 

Stare drzewo

Jeżeli zaniedbałeś swoją brzoskwinie i od dłuższego czasu jej nie przycinałeś możesz ją odmłodzić. Wycina się wtedy całą górę, przycina konary o połowę i wycina dokładnie wszystkie uszkodzone i stare gałęzie. Usuń także gałęzie rosnące do środka korony. To cięcie wykonuj również w fazie różowego pąka.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium