🌱 Zamów teraz w przedsprzedaży i otrzymaj rabat -5%! 🚚 Dostawę otrzymasz najwcześniej, jak to możliwe! (od 15 marca)

WIŚNIA NADWIŚLANKA

Podkładka: Antypka.
Wysokość: przycięta do ok. 170cm.
Wiek: 2 lata.
Stan: Roślina kopana z gruntu.
Korzenie drzewka na czas transportu zabezpieczamy w balocie.
Cena: 19,48 zł 20,50 zł 19.48
Ocena: 5
Dostępność: Powiadom o dostępności

Opis

 

Wiśnia Nadwiślańska to odmiana sokowa naszego pochodzenia. Swoją popularnością cieszyła się jeszcze w okresie międzywojennym. Wspaniały smak i Polska historia w ogrodzie!.

 

Owoc


Owoce są średniej wielkości, nieco mniejsze niż inne odmiany. Wyróżniają się przepiękną, wręcz bordową i głęboką barwą. Po oderwaniu szypułki wypływa sok, który póżniej staje się galaretkowaty. Ogólnie sok jest nieco bardziej gęsty, niż w przypadku innych odmian, np. Łutówki. Zawiera dużo kwasowości i cukru, przez co wyroby stają się o wiele smaczniejsze. Cechuje się wysoką(ponad 20 krotnie większą) zawartością antycyjanów o działaniu przeciwrakowym. Owoce idealne do konfitur, soków, nalewek, ususzenia lub bezpośredniego spożycia. Liście można dodawać do np. kiszonek. Dojrzałość zbiorcza przypada pomiędzy 5 lipca i 5 sierpnia.

 

Uprawa


Najbardziej optymalne gleby będą piaszczysto-gliniaste lub lekko wapienne o pH 6,0-7,0. Prezentowana odmiana wywodzi się z województwa Lubelskiego, Mazowieckiego oraz Świętokrzyskiego. Wymaga dużej ilości słońca oraz przycinania, po zbiorach. Jest to odmiana długowieczna, wytwarza owoce dłużej niż pozostałe wiśnie. Dobrze odporna na choroby i mróz, średnio odporna na wiosenne przymrozki. Jedna z ulubionych odmian sadowników.

Nie potrzebuje zapylacza, może więc być uprawiana w pojedynkę. Inne odmiany kwitnące w podobnym terminie nieco zwiększą plon [Łutówka, Kelleris, Kerezer (polecamy), Nefris].

 

Pochodzenie


Historia uprawy tej odmiany sięga jeszcze 120 lat wstecz. Początkowo była nazywana jako wiśnia słupska, skąd pochodziła. Wraz z popularnością na terenie środkowej Wisły, otrzymała nazwę Nadwiślanka. Do jej popularności przyczynił się Teofil Zając ze Słupi Nadbrzeżnej, który otrzymał sadzonki od ziemianina Leszczyńskiego, gdzie do dziś rozciągają się wiśniowe sady. Pan T. Zając w 1924r namówił Jana Krupę(dyrektora szkoły w Słupi Nadbrzeżnej) aby uczniowie obsadzili drogę wiśniami do Tadeuszowa. Coraz większa popularność sprawiła, że szukano nowych sposobów na dystrybucje owoców. Jedną z nich okazała się droga wodna, gdzie kursowały statki Sandomierz-Warszawa i regularnie zabierano nowe dostawy do stolicy.

Opinie o produkcie (1)

8 listopada 2021

Otrzymałem od tej Firmy drzewka wisni Nadwislanskiej. Są one w doskonałym stanie o wysokości około 150cm. System korzeniowy doskonale rozwinięty, bez narosli, korzenie nie przesuszone. Wiśnie szczepione na Antypce, myślałem że będzie to siewka naturalna, ale lepiej że jest szczepiona ponieważ szybciej wyda pierwsze owoce. Choć to odmiana samopłodna wolałbym żeby podano jaka odmiana wiśni moze zwiekszyc plonowanie.

Inni klienci kupili również
WIŚNIA ŁUTÓWKA
WIŚNIA ŁUTÓWKA
19,48 zł 20,50 zł
WIŚNIA TURGIENIEWSKA
WIŚNIA TURGIENIEWSKA
19,48 zł 20,50 zł
WIŚNIA NEFRIS
WIŚNIA NEFRIS
19,48 zł 20,50 zł
dodaj do przechowalni
BRZOSKWINIA INKA
BRZOSKWINIA INKA
23,18 zł 24,40 zł
WIŚNIA DEBRECENI BOTERMO
WIŚNIA DEBRECENI BOTERMO
19,48 zł 20,50 zł
WIŚNIA KELLERIS 16
WIŚNIA KELLERIS 16
19,48 zł 20,50 zł
WIŚNIA GRONIASTA
WIŚNIA GRONIASTA
19,48 zł 20,50 zł
WIŚNIA LUCYNA
WIŚNIA LUCYNA
19,48 zł 20,50 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium