ŚLIWA BRZOSKWINIOWA JEROZOLIMKA
Opis
Jerozolimka to śliwa którą spotkać można pod innymi nazwami – Jerozolimska czy Brzoskwiniowa. Odmiana idealna do małych ekologicznych sadów – nie wymaga oprysków, gdyż rzadko się zdarza, by chorowała. Rodzi pyszne owoce, dobre do jedzenia i przetwarzania.
Charakterystyka drzewa
Drzewko owocowe rośnie szybko i intensywnie. Początkowo gałęzie idą mocno do góry, by z czasem zacząć się opuszczać na boki, dzięki czemu korona staje się rozłożysta. Plonuje regularnie, średnio obficie. Pierwszych śliwek można oczekiwać w trzecim lub czwartym roku uprawy. Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami przeznaczone są do sadzenia wczesną wiosną lub jesienią.
Owoc
Śliwki są duże. Na zewnątrz różowoczerwona skórka z przetchlinkami. Pod nią żółty miąższ – soczysty, słodki i smaczny. Owoce można zjadać na surowo lub wykorzystać w kuchni do ciast i deserów. Wychodzą z nich także pyszne dżemy. Czas zbiorów rozpoczyna się w sierpniu, ale śliwki dojrzewają nierównomiernie. W mniej sprzyjających warunkach zbiór może trwać nawet do września. Owoce dobrze znoszą transport.
Uprawa
Śliwa Jerozolimka najlepiej by trafiła w ciepłe miejsce z dobrą ziemią. Zaleca się ją okrywać na zimę włókniną przez pierwsze dwa lata, później jest mrozoodporna. Gleba powinna być żyzna, piaszczysto-gliniasta, z dostępem do wody. Śliwy lubią spokój – brak intensywnych wiatrów, nienarażanie na suszę czy podmakanie. Rośnie zdrowo, rzadko choruje, można uprawiać ją bez oprysków. Drzewka owocowe przycinamy podczas pierwszej wiosny w ogrodzie, nawet jeżeli dopiero co zostały w nim posadzone. Skracamy długie gałęzie o 30% i przewodnik nad najwyższą gałązką około 40 cm. Corocznie przycinamy, formując koronę.
Zapylacze
Przykładowe zapylacze to: Śliwobrzoskwinia Kubań, R. Zielona, R. Ulena, Najbolja, Królowa Wiktoria, Cacanska Lepotica.
Ewelina
Wszystkie śliwki zamówione w super stanie, duże drzewka.
Ewa
Super duże drzewka. Porządny system korzeniowy. Szybka dostawa.