GRUSZA RADANA

GRUSZA RADANA
  • promocja
Podkładka: Grusza kaukaska, Pigwa S1.
Wysokość: przycięta do ok. 170cm.
Wiek: 2 lata.
Stan: Roślina kopana z gruntu.
Korzenie drzewka na czas transportu zabezpieczamy w balocie.
Cena: 18,45 zł 20,50 zł 18.45
Ocena: 4.88889
Dostępność: Powiadom o dostępności

Opis

Grusza Radana to letnia odmiana Czeskiego pochodzenia. Krzyżówka Dobra Ludwika x Faworytka.

 

Charakterystyka drzewa

Drzewo początkowo rośnie silnie, później słabiej. Tworzący rozłożystą, kulistą, średnio zagęszczoną koronę. 

 

Owoc

Owoce średniej wielkości. Mają żółtą skórkę oraz czerwony rumieniec. Przybierają szerokostożkowy kształ. Miąższ jest żółtobiały, kwaśno-słodki, soczysty, kruchy i przepyszny.

Owocuje obficie i corocznie, kilka dni przed Faworytką. Zbioru należy dokonywać min. dwukrotnie. Nadają się do przechowywania przez miesiąc. 

 

Uprawa

Drzewo jest dobrze wytrzymałe na mróz oraz choroby. Bardzo wcześnie wchodzi w okres owocowania, nawet po 3-4 roku od posadzenia. Wskazane przerzedzanie zawiązków. Grusze najlepiej rosną na ziemi o lekko kwaśnym pH.

 

Pierwsze przycinanie powinno odbyć się wiosną, nawet jeżeli sadzimy jesienią. Skracamy wtedy pędy boczne o 1/3 i przewodnik o 1/2. W kolejnych latach wykonuje się cięcie prześwietlające i odmładzające.

 

Zapylacze

Bonkreta Williamsa, Faworytka

 

Cięcie

Gruszę Radane z powodu słabego zagęszczenia łatwo się formuje. Początkowo należy gruszę przyciąć w celu stworzenia odrostów. Takie cięcie wykonujemy najbliższej wiosny(pod koniec marca), nawet po posadzeniu, jeżeli nasadzenia dokonujemy jesienią, musimy poczekać z pierwszym cięciem. Skracamy przewodnik ok. 40cm nad ostatnim pędem oraz pędy boczne o połowę. Po roku od pierwszego cięcia wybieramy 4-5 najsilniejszych pędów które będą równomiernie rozłożone wokół przewodnika. Kolejne cięcia wykonujemy co rok, również wczesną wiosną, wycinamy wtedy pędy rosnące do środka korony w celu prześwietlenia. Po ok 5-6 latach należy silnie skrócić główny przewodnik, spowoduje to większe rozrastanie się korony w szerokość oraz stworzenie nowych przyrostów.

Możemy także zastosować inne techniki cięcia, które pozwolą prowadzić drzewo pionowo.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium