• GRUSZA FAWORYTKA Z ODKRYTYM KORZENIEM

Grusza Faworytka z odkrytym korzeniem, Wysokość sadzonki: ok. 180cm

17.24
Wysyłka w ciągu Od 1 października
Cena przesyłki 17
Kurier 17
Przesyłka za pobraniem 22
Dostępność Duża dostępność
Waga 0.15 kg

Zamówienie telefoniczne: 503 890 367

Zostaw telefon

 

FAWORYTKA 

 

Podkładka: Grusza Kaukaska
Docelowa wysokość drzewa: 3,5m/4,5m
Dojrzałość zbiorcza: koniec sierpnia
Barwa owoców: czerwony/zielony
Miąższ: słodki
Rozmiar owoców: duża
Mrozoodpornośc: -32°C
Stanowisko: słoneczne
Zapylacze: Generał Leclerc, Komiksówka, Paryżanka, Bera Hardy, Konferencja, Bonkreta Wiliamsa.
Pochodzenie: USA

 

Nasza specjalność i ulubienica – Faworytka! Najlepsza i najsmaczniejsza letnia odmiana gruszy. Czasem możemy spotkać ją pod nazwą Klapsa. To stara odmiana, która do dziś jest najchętniej kupowanym drzewem owocowym spośród grusz, a w Bostonie ma nawet swój pomnik.

 

Charakterystyka drzewa

Grusza faworytka to krzyżówka Flamandki i Bonkrety Williamsa. Drzewo zdobi piękna szeroka korona ze zwisającymi gałęziami. Możemy cieszyć się na nich owocami co roku, jeżeli należycie zadbamy o gruszę. Pozostawiona bez szczególnej opieki będzie raczej owocować naprzemiennie – raz obficie, raz skromnie. W ofercie mamy drzewka owocowe w doniczkach lub z odkrytymi korzeniami.

 

Owoc

Gruszki Klapsy to ładne duże okazy, nawet do 200 gramów. Ich kształt jest pękaty, jajowaty. Skórka jest zielona, zabarwiona na czerwono od strony słońca. Wewnątrz miąższ w kolorze białym lub kremowym, drobnoziarnisty. W smaku gruszki są smaczne, soczyste, z wyraźnymi nutami winną i korzenną. Faworytka to bardzo lubiana odmiana zarówno do jedzenia na surowo, jak i do wykonywania przetworów. Zbiory przypadają na drugą połowę sierpnia.

 

Uprawa

Grusza Klapsa jest odporna na mrozy. Nawet jeżeli delikatnie przemarznie, to szybko się regeneruje. Średnio odporna jest na choroby. Uważać należy zwłaszcza na zarazę ogniową. Drzewka owocowe mogą być sadzone w całej Polsce, nawet w regionach typowo chłodniejszych. Najlepiej rozwija się w ziemi żyznej.

 

Zapylacze

Przykładowe zapylacze to: Komisówka, Konferencja, Bera Hardy, General Leclerc, Bonkreta Williamsa, Paryżanka.

 

CIĘCIE

Cięcie jest jednym z najważniejszych zabiegów wykonywanych u drzew i krzewów owocowych. Prawidłowo przeprowadzone znacznie zwiększa ilość i polepsza jakość owoców. Grusze Faworytke w pierwszym roku po posadzeniu należy przyciąć około 90cm od miejsca szczepienia. Dzięki temu na pniu będą się tworzyć liczne rozgałęzienia. Przycinamy wszystkie znajdujące się pędy poniżej 70cm, zostawiamy aby od 3 do 6 najsilniejszych pędów bocznych, przez następne 2-3 lata korygujemy kształt korony.

Podpis
E-mail
Zadaj pytanie