JAGODA KAMCZACKA KARINA W DONICY
Opis
Jagoda kamczacka Karina to najwcześniejsza, polska odmiana jagody kamczackiej. Owoce tej odmiany cechują się najwyższą zawartością prozdrowotnych antocyjanów spośród innych odmian jagód kamczackich (nawet 1000mg/100g).
Owoc
Jagody są duże (2,5-3cm długości), cylindryczne, ciemnoniebieskie i pachnące. Smakują słodko-kwaśnie, soczyście i aromatycznie bez goryczki. Najlepiej smakują świeżo zerwane, ale można robić z nich również np. dżemy. Nie obijają się podczas transportu. Plon jest średnio obfity, z dorosłego krzewu można zebrać 2-5kg jagód. Wcześnie owocuje - pod koniec maja. Zbioru można dokonywać przez miesiąc. Dojrzałe owoce opadają, dlatego warto je regularnie zbierać.
Uprawa
Wysoce odporna na mróz i choroby. Zaleca się stanowisko słoneczne lub półcień. Urośnie w większości gleb poza podmokłą, choć najlepiej rośnie w ziemi o pH 5,5-6,0. Starsze krzewy są odporne na susze, ale młode sadzonki warto podlewać. Jest to krzew długowieczny oraz miododajny. Mimo wczesnego kwitnienia tej odmiany kwiaty rzadko kiedy przemarzają i nie wymagają okrywania. Jagody kamczackie bardzo szybko zaczynają owocować, już w tym samym lub kolejnym roku od posadzenia. Dorasta do ok. 1,8m wysokości.
Zapylacze
Jagody kamczackie są obcopylne. Karina wymaga drugiej odmiany kwitnącej w zbieżnym/tym samym terminie, inaczej nie zawiąże owoców [Docz Velikana, Atut, Wojtek, Duet, Zojka].
Cięcie
Jagoda kamczacka jest bardzo łatwa w przycinaniu. Przez pierwsze 5 lata nie wymaga przycinania. Po tym czasie krzew warto prześwietlać. Przycinanie wykonuje się po zbiorach owoców. Polega ono na wycinaniu najstarszych pędów. Usunąć warto także pędy mocno pokładające się, położone zbyt nisko. Krzewy rosnące zbyt wysoko można przyciąć na niższą wysokość, np. do 150cm.