JABŁOŃ GALA
Opis
Jabłoń Gala to krzyżówka Kidd's Orange Red i Golden Deliciousa. Świetnie nadaje się na uprawy towarowe, gdyż owoce bardzo dobrze się przechowują. Jest to odmiana popularna na całym świecie. Powstało z niej wiele nowych odmian.
Charakterystyka drzewa
Drzewa Gali rosną relatywnie niewysokie, nierozłożyste. Korona jest w kształcie stożków, łatwo ją formować. Kwitnie średnio późno.
Owoc
Jabłka Gali gotowe są do zbiorów pod początkiem października. Są średniej wielkości lub duże, kuliste, z widocznymi żebrami. Skóra ma kolor zielonożółty, często z czerwonym rumieńcem. Jest gładka, ma delikatny połysk. Miąższ żółty, chrupki, soczysty, słodki, bardzo smaczny. Plon jest obfity. Gdy leżą zbyt długo na drzewie, mogą pękać przy szypułce.
Uprawa
Jabłoń Gala jest dość wrażliwa na mróz, więc nie będzie najlepszym wyborem w bardzo zimnych regionach. Dosyć dobrze odporna jest za to na choroby. Nie jest wymagająca względem gleby, ale w żyznej rodzi większe owoce.
Zapylacze
Przykładowe zapylacze to: Koksa Pomarańczowa, Idared, Gloster, Elstar, Golden Delicious, Red Delicious.
Cięcie
Gala rośnie średnio silnie, przy czym obficie plonuje. Wytwarza dużą ilość cienkich pędów. Gala nie lubi skracania pędów w przyszłości.
Pierwsze przycięcie wykonuje się wiosną, nawet bezpośrednio po posadzeniu. Sadząc jesienią czekamy z pierwszym cięciem do najbliższej wiosny. Skraca się wtedy przewodnik o 1/2 oraz pędy boczne o 1/3. Drzewko bez rozgałęzień przycina się do zwyczajnie do 90cm.
W kolejnych latach istotne jest cięcie formujące oraz prześwietlające. Jabłonie najczęściej prowadzi się wrzecionowo. Odgina się wtedy pędy boczne do poziomego położenia za pomocą spinaczy lub wykałaczek, a w późniejszych latach sznurków i kołków wbitych w ziemię. W koronie wrzecionowej wycina się pędy konkurujące z przewodnikiem, rosnące pod zbyt ostrym kątem, krzyżujące się lub zbytnio zagęszczone. U jabłoni wycina się także 90% pionowych wilków - są to jednoroczne, pionowe pędy. Termin cięcia to luty.