JABŁOŃ KOKSA POMARAŃCZOWA

Podkładka: P14/M26/M7.
Wysokość: przycięta do ok. 150cm.
Wiek: 2 lata.
Stan: Roślina kopana z gruntu.
Korzenie drzewka na czas transportu zabezpieczamy w balocie.
Cena: 19,90 zł 19.90
Ocena: 4.91
Dostępność: Przedsprzedaż sadzonek sezonowych rozpoczynamy od 1 września 2024.

Opis

 
Koksa Pomarańczowa to jabłoń po którą chętnie wybierają amatorzy starych odmian. Jabłka są bardzo smaczne, dobrze się przechowują do późnej zimy i świetnie nadają się do wypieków. Swoją popularnością cieszy się nawet w Wielkiej Brytanii.
 
 

Charakterystyka drzewa

W pierwszych latach Koksa rośnie dość szybko, następnie spowalnia na rzecz wydawania owoców. Tworzy kulistą koronę, z której wystają zwisające gałęzie. Plonuje obficie lub bardzo obficie, a pierwsze jabłka pojawiają się około trzeciego roku od zasadzenia. Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami przeznaczone są do sadzenia jesienią lub wiosną.
 
 

Owoc

Jabłka Koksy Pomarańczowej są średniej wielkości lub małe. Mają kulisty kształt, z widocznymi spłaszczeniami od góry i dołu. Na zewnątrz gruba i sucha skórka w kolorze zielono-żółtym, często pokryta rumieńcem. W środku kremowy miąższ, który w smaku jest słodki, o lekko gruszkowym aromacie. Dojrzałość zbiorcza przypada na przełom września i października. Jabłka najlepiej smakują po odleżeniu – w grudniu.
 
 

Uprawa

Koksa Pomarańczowa z odkrytym korzeniem powinna trafić do dobrej ziemi, najlepiej lekko kwaśnej. Drzewko owocowe tej odmiany bardzo docenia obecność światła słonecznego, ale nie lubi zbyt suchego powietrza. Koksa ma dobrą odporność na choroby, w tym parcha czy zarazę ogniową. Warto zabezpieczać ją przed mączniakiem. Drzewka są dobrze odporne na chłód(-25'C), jednak młode wymagają zabezpieczenia. Jeżeli zawiąże dużo pąków, warto je przerzedzać, by plon był lepszej jakości. Ma tendencję do wydawania plonów naprzemiennie. Dzięki zastosowaniu przez nas podkładek półkarłowych ta tendencja jest ograniczona. Przycinając drzewo oraz przerzedzając zawiązki naprzemienność jest likwidowana całkowicie.
 
 

Zapylacze

 
 

Cięcie

Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną, nawet jeżeli nasadzenia dokonujemy jesienią. Skracamy wtedy przewodnik o 1/2 a pędy boczne 1/3. Jeżeli sadzonka nie posiada rozgałęzień, przycinamy ją zwyczajnie do ok. 90cm. Jabłonie najczęściej formuje się wrzecionowo. W kolejnych latach, co rok, w listopadzie prześwietlamy drzewo wycinając pędy rosnące do środka korony oraz wilki(pionowe gałązki). W przyszłości skracać warto także wysokość, aby była wygodna do zbioru.


 

Opinie o produkcie (1)

21 października 2022

Super smaczne jabłka. Jedna z moich najbardziej lubianych odmian.

Inni klienci kupili również
JABŁOŃ KRONSELKA
JABŁOŃ KRONSELKA

19,90 zł

dodaj do przechowalni
JABŁOŃ LIGOL
JABŁOŃ LIGOL

19,90 zł

dodaj do przechowalni
ŚLIWA RENKLODA ULENA
ŚLIWA RENKLODA ULENA

23,20 zł

dodaj do przechowalni
JABŁOŃ LOBO
JABŁOŃ LOBO

19,90 zł

dodaj do przechowalni
JABŁOŃ GRAFSZTYNEK
JABŁOŃ GRAFSZTYNEK

19,90 zł

dodaj do przechowalni
JABŁOŃ SZAMPION
JABŁOŃ SZAMPION

19,90 zł

dodaj do przechowalni
JABŁOŃ KOSZTELA
JABŁOŃ KOSZTELA

19,90 zł

dodaj do przechowalni
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium