• JABŁOŃ KOSZTELA Z ODKRYTYM KORZENIEM

Jabłoń Kosztela z odkrytym korzeniem, Wysokość sadzonki: ok. 180cm

17.19
Wysyłka w ciągu Od 1 października
Cena przesyłki 17
Kurier 17
Przesyłka za pobraniem 22
Dostępność Duża dostępność

Zamówienie telefoniczne: 503 890 367

Zostaw telefon

WYSYŁKA (od 1 pazdziernika do 1 grudnia) oraz (od 1 marca do 1 maja) w zależnosci od warunków pogodowych oraz w kolejności zamówień. 

KOSZTELA

Podkładka: M26
Docelowa wysokość drzewa: 3,5m/4,5m
Dojrzałość zbiorcza: połowa września
Barwa owoców: zielono/żółe
Miąższ: słodko-kwaśny
Rozmiar owoców: średnia
Mrozoodpornośc: -32°C
Stanowisko: słoneczne
Zapylacze: James Grieve, Boiken, Weathly, Gloster.
Pochodzenie: Polska

 

Jabłoń Kosztela to stara odmiana, która była ulubioną króla Jana III Sobieskiego. Jest łatwa w uprawie i bardzo smaczna. Idealna do spożywania na surowo, jak i do domowych przetworów.

 

Charakterystyka drzewa

Kosztela to jabłoń mrozoodporna, dobrze radząca sobie w trudnych warunkach. Rośnie duża, rozłożysta. Sadzonki drzewka owocowego dostępne są w doniczkach lub z odkrytym korzeniem.

 

Owoc

Owoce Koszteli są średnie w kierunku dużych. Nie są idealnie okrągłe, a delikatnie spłaszczone od góry i od dołu. Skórka jest w kolorze zielonym, może przybrać pomarańczowy rumieniec od słońca, mogą pojawić się także rudawe piegi. Jabłka są wyraziste w smaku, aromatyczne, słodkie. Zbierać je można już we wrześniu, jednak smakują najlepiej po odleżeniu około miesiąca.

 

Uprawa

Jabłoń Kosztela nie jest bardzo wymagająca. Świetnie poradzi sobie w glebie mniej żyznej, ale lekko kwaśnej. Nie wymaga także dużego nasłonecznienia i jest relatywnie dobrze odporna na choroby.


Zapylacze

Przykładowe zapylacze to: James Grieve, Wealthy, Gloster, Boiken.

 

CIĘCIE 

Przed wegetacją Koszteli powinno się wykonać przycinanie formujące W tym celu całkowicie usuwamy pędy znajdujące się poniżej wysokości, na której chcemy uzyskać pierwsze gałęzie. Pozostałe gałązki skracamy. Jeżeli sadzonka nie jest rozgałęziona to główny pień przycinamy 20cm powyżej planowanych konarów. Gdy w późniejszym okresie zaczną wyrastać młode pędy (15-25cm długości) to odginamy je używając do tego spinaczy. Zabieg ten zapewnia szybsze wejście jabłoni w owocowanie i zapobiegnie wyłamywaniu gałęzi.Stare drzewa owocowe odmładzamy mocnym cięciem, które sprawi, że na drzewie szybko pojawią się młode, owocujące gałązki.

Podpis
E-mail
Zadaj pytanie