ŚLIWA SUNGOLD

Podkładka: Ałycza.
Wysokość: przycięta do ok. 170cm.
Wiek: 2 lata.
Stan: Roślina kopana z gruntu.
Korzenie drzewka na czas transportu zabezpieczamy w balocie.
Cena: 23,20 zł 23.20
Ocena: 4.96
Dostępność: Przedsprzedaż sadzonek sezonowych rozpoczynamy od 1 września 2024.

Opis

Śliwa Sungold powstała poprzez krzyżówkę śliw japońskich z europejskimi. W Polsce jest jeszcze nowością. Dobrze rośnie w naszych warunkach. Nie jest obecnie popularna, a szkoda, bo to jedna z ciekawszych śliw.

 

Owoc

Owoce są bardzo duże, okrągłe oraz różowo-fioletowego koloru. Zaskakują wielkością, ponieważ mogą przypominać nawet małe jabłko!. Pokrywa je woskowy nalot oraz nieliczne, słabo widoczne białe kropki. Miąższ żółty, soczysty, zwięzły, słodki, aromatyczny i przepyszny. Sungolda wyróżnia także mała, dobrze odchodząca pestka od miąższu. Wcześnie owocuje. Zbiór jest obfity i przypada pod koniec sierpnia.

 

Owoce ze względu na swoje właściwości są bardzo praktyczne w konsumpcji. Mogą zostać przeznaczone także na kompoty, konfitury i przetwory.

 

Drzewo

Korona jest dość luźna, przypomina japońskie śliwy. Wzrost jest umiarkowany. Potrzebuje przycinania, ale nieco mniej intensywnego. Docelowa wysokość drzewa to 4m.

 

Uprawa

Nie straszne są jej mrozy czy choroby, świetnie śprawdzi się więc na działkę. W uprawie śliwek ważne jest początkowe podlewanie. Sungold urośnie w większości gleb, choć najlepiej sprawdza się żyzna o pH=5,5-6,5. Młode sadzonki zaleca się nawozić ekologicznie wiosną.

 

Zapylacze

Bez innych odmian w pobliżu zaowocuje na 80% swoich możliwości. Przykładowe odmiany zapylające: Królowa Wiktoria, R. Althana, W. Dąbrowicka, Śliwa brzoskwiniowa Jerozolimka

 

Cięcie

Pierwsze cięcie powinno zostać wykonane wiosną, nawet bezpośrednio po posadzeniu. Jeśli nasadzenia dokonujemy jesienią, czekamy z pierwszym cięciem do najbliższej wiosny. Jeżeli sadzona ma pędy boczne to skracamy je o 1/3, a przewodnik o 1/2. Sadzonkę bez pędów bocznych skracamy do ok. 80cm wysokości. W kolejnych latach należy wykonywać cięcie formujące i prześwietlające. Przycinanie zaleca się wykonywać w pogodny dzień, a rany powinno się posmarować maścią ogrodniczą.

Opinie o produkcie (0)

Inni klienci kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium