CZEREŚNIA (SAMOPŁODNA) LAPINS

Podkładka: Colt.
Wysokość: przycięta do ok. 170cm.
Wiek: 2 lata.
Stan: Roślina kopana z gruntu.
Korzenie drzewka na czas transportu zabezpieczamy w balocie.
Cena: 23,40 zł 23.40
Ocena: 4.83259
Dostępność: Przedsprzedaż sadzonek sezonowych rozpoczynamy od 1 września 2024.

Opis

Czereśnia Lapins to krzyżówka odmian Van x Stella. Pochodzi z Kanady. Jedna z najbardziej znanych odmian na świecie (szczególnie w USA). Nazwa została zaczerpnięta od jej wynalazcy  - K.O Lapinsa.

 

Charakterystyka drzewa

Drzewo rośnie umiarkowanie silnie. Tworzy wzniosłą, średnio zagęszczoną koronę, z dużą ilością krótkopędów. 

 

Owoce

Owoce są duże(ok. 8,5-9g), czerwone, błyszczące, kuliste i szeroko sercowate. W środku jasnoczerwony, soczysty, półchrząstkowy, wyraźnie kwaskowaty i bardzo smaczny miąższ. Dobrze znoszą transport i przechowywanie. Zbiór przypada pod koniec pierwszej dekady lipca, jest coroczny i obfity.

 

Uprawa

Młode sadzonki Lapins są wrażliwe na mróz, zaleca się więc okrywanie przez pierwszy rok/dwa. W starszym wieku są mrozoodporne. Kwiaty wykazują odporność na wiosenne przymrozki. Owoce mają wysoką tendencje do masowego gnicia podczas obfitych deszczów, choć dużo zależy od roku. Stąd jeżeli takie deszcze będą zapowiadane - lepiej od razu wcześniej zerwać owoce. Bywają porażane moniliozą. Czereśnia Lapins bardzo szybko owocuje, nawet w 2 roku od posadzenia.

Stanowisko: Słoneczne, odsłonięte od wiatrów, z żyzną, próchniczą glebą o pH ~6,5-7.

 

Cięcie

Sadzonki trzeba początkowo przyciąć. Pierwsze cięcie wykonuje się wiosną, nawet bezpośrednio po zasadzeniu. Sadząc jesienią czekamy z pierwszym cięciem do najbliższej wiosny. Skraca się wtedy przewodnik o 1/2, a pędy boczne o 1/3 - i to cięcie, oraz w przyszłości lekkie prześwietlające wystarczy. Dodatkowo wyłupujemy oczka poniżej 40cm. Jeżeli sadzonka nie posiada rozgałęzień, to wystarczy że zostanie przycięta do ok. 120cm. Wskazane są szerokie kąty między przewodnikiem a odgałęzieniami, zaleca się więc odginanie pędów po przycięciu za pomocą spinaczy lub wykałaczek. Odginamy pędy o długości 15-20cm. Dłuższe pędy stabilizujemy sznurkiem przywiązanym do wbitych w ziemię kołków. Szerokie kąty przyspieszą owocowanie i zabezpieczą konary przed wyłamaniem. W kolejnych latach wykonujemy cięcie formujące - z dobrze widocznym, jednym przewodnikiem oraz równomiernie rozłożonymi pędami bocznymi, prześwietlające - wycinając min. pędy suche, stare, chore, rosnące do środka korony lub w dół i odmładzające - skracając lekko zbyt wysokie drzewo. Drzewo w przyszłości najlepiej powinno rosnąć w kształcie trójkąta, aby wszystkie partie gałęzi były dobrze doświetlone. W przyszłości należy dbać, aby drzewo nadmiernie nie rosło w górę. Można pozostać np. przy 4m wysokości. Przycinanie wykonuje się w pogodny dzień, gdyż rany narażone są na infekcje. 

 

Zapylacze

Jedna z nielicznych odmian samopłodnych(podobnie jak Sweetheart i Sunburst). Gdy drzewo czereśni owocuje słabo lub wcale, może być to spowodowane brakiem odmiany zapylającej, czyli takiej, która kwitnie w podobnym terminie. Czereśnia Lapins takich odmian nie potrzebuje, zaowocuje bardzo obficie sama, w dodatku jest dobrym zapylaczem dla innych odmian.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium