CZEREŚNIA (SAMOPŁODNA) LAPINS

Podkładka: Colt. Czereśnia lapis źle wychodzi na podkładce Giesela 5, gdyż zawiązuje wtedy zbyt wiele owoców, przez co drobnieją.
Wysokość: przycięta do ok. 170cm.
Docelowa wysokość: 4-5m.
Wiek: 2 lata.
Stan: Roślina kopana z gruntu.
Korzenie drzewka na czas transportu zabezpieczamy w balocie z hydrożelem.
Cena: 20,85 zł 20.85
Ocena: 0
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: Przedsprzedaż - Wysyłka po 15 marca.
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy

Opis

Czereśnia Lapins to krzyżówka odmian Van x Stella. Pochodzi z Kanady. Jedna z najbardziej znanych odmian na świecie(szczególnie w USA). Nazwa pochodzi od jej wynalazcy - K.O Lapinsa.

 

Charakterystyka drzewa


Drzewo rośnie umiarkowanie silnie. Tworzy wzniosłą, średnio zagęszczoną koronę z dużą ilością krótkopędów. 

 

Owoce


Owoce są duże(ok. 8,5-9g), czerwone, błyszczące, kuliste i lekko spłaszczone lub szerokosercowate. W środku jasnoczerwony, soczysty, półchrząstkowy, wyraźnie kwaskowaty i bardzo smaczny miąższ. Dobrze znoszą transport i przechowywanie. Zbiór przypada pod koniec pierwszej dekady lipca, jest coroczny i obfity.

 

Uprawa

Młode sadzonki Lapins są wrażliwe na mróz, zaleca się więc okrywanie przez pierwszy rok/dwa. W starszym wieku zwiększa się wytrzymałość. W przyszłości nie wymagają dalszych zabezpieczeń, ale warto wybrać odpowiednie stanowisko. Kwiaty są dobrze odporne na wiosenne przymrozki. Owoce mają wysoką tendencje do masowego gnicia podczas obfitych deszczów, choć dużo zależy od roku. Stąd jeżeli takie deszcze będą zapowiadane - lepiej od razu wcześniej zerwać owoce. Na pękanie są dobrze odporne, bywają porażane moniliozą. Niemal każda odmiana czereśni może wymagać oprysku przeciw nasionnicy(jedynie odmiany najwcześniejsze - Rivan i Burlat są odporniejsze, ale nawet przy nich nie ma pewności co do zdrowego plonu). Jest to odmiana o średniej porze dojrzewania, jest więc narażona, stąd lepiej taki oprysk wykonywać już od początku. Czereśnia Lapins bardzo szybko owocuje, nawet w 2 roku od posadzenia.

Stanowisko: Słoneczne, odsłonięte od wiatrów z żyzną, próchniczą glebą.

 

Cięcie


Sadzonki po posadzeniu należy przyciąć wiosną, nawet jeżeli drzewko sadzimy jesienią. Skracamy wtedy przewodnik o 1/2 a pędy boczne o 1/3 - i to cięcie, oraz w przyszłości lekkie prześwietlające wystarczy. Dodatkowo wyłupujemy oczka poniżej 40cm. Jeżeli sadzonka nie posiada rozgałęzień, to wystarczy że zostanie przycięta do ok. 120cm. Wskazane są szerokie kąty między przewodnikiem a odgałęzieniami, zaleca się więc odginanie pędów po przycięciu za pomocą spinaczy lub wykałaczek. Odginamy pędy o długości 15-20cm. Dłuższe pędy stabilizujemy sznurkiem przywiązanym do wbitych w ziemię kołków. Szerokie kąty przyspieszą owocowanie i zabezpieczą konary przed wyłamaniem. W kolejnych latach wykonujemy cięcie formujące - z dobrze widocznym, jednym przewodnikiem oraz równomiernie rozłożonymi pędami bocznymi, prześwietlające - wycinając min. pędy suche, stare, chore, rosnące do środka korony lub w dół i odmładzające - skracając lekko zbyt wysokie drzewo. Drzewo w przyszłości najlepiej powinno rosnąć w kształcie trójkąta, aby wszystkie partie gałęzi były dobrze doświetlone. Przycinanie wykonuje się w pogodny dzień, gdyż rany narażone są na infekcje. 

 

Zapylacze


Jedna z nielicznych odmian samopłodnych(podobnie jak Sweetheart i Sunburst). Gdy drzewo czereśni owocuje słabo lub wcale, może być to spowodowane brakiem odmiany zapylającej, czyli takiej, która kwitnie w podobnym terminie. Czereśnia Lapins takich odmian nie potrzebuje, zaowocuje bardzo obficie sama, w dodatku jest dobrym zapylaczem dla innych odmian.

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl