CZEREŚNIA VAN

Podkładka: Colt.
Wysokość: przycięta do ok. 170cm.
Wiek: 2 lata.
Stan: Roślina kopana z gruntu.
Korzenie drzewka na czas transportu zabezpieczamy w balocie.
Cena: 23,40 zł 23.40
Ocena: 5
Dostępność: Przedsprzedaż sadzonek sezonowych rozpoczynamy od 1 września 2024.

Opis

Czereśnia Van to kanadyjska odmiana. Powstała w Stacji Doświadczalnej Research Station w Summerland z siewki czerechy Cesarzowa Eugenia. Nazwę odziedziczyła od wynalazcy J.R. Vana Harlemmowa. Jest to jedna z najpopularniejszych odmian na świecie. W Polsce uprawiana od 1976r. Sprawdzi się zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i w sadach wielkopowierzchniowych. 

 

Owoc

Owoce są duże (8g). Kształtem kuliste oraz sercowate. Pokryte przez ciemnoczerwoną, karminową i lśniącą skórkę. Wizualnie są atrakcyjne. Miąższ jest zwięzły, soczysty, chrupki, słodki i pyszny, z małą, eliptyczną, dobrze odchodzącą pestką. Dojrzałość zbiorcza przypada na początek lipca. Plonuje obficie i corocznie. Szybko owocuje po zasadzeniu, po ok. 3 latach. Dobrze znoszą transport. Na pękanie są odporne.

 

Uprawa

Wysoce odporna na mróz. Jest podatna na choroby grzybowe i bakteryjne, w tym mączniaka i raka bakteryjnego. Pąki kwiatowe są dobrze odporne na wiosenne przymrozki. Ze względu na podatność na choroby, zaleca się stosowania preparatu dopuszczonego do upraw ekologicznych - Miedzian 50 WP. Czereśnia Van najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru, z żyzną, przepuszczalną glebą o pH = 6,5-7. Młode sadzonki zaleca się odpowiednio podlewać i nawozić, np. ekologicznie. Odległość między sadzonkami czereśni powinna wynosić ok. 3-4m. 

 

Pokój

Drzewo rośnie średnio silnie, dorasta do ok. 4m wysokości. Tworzy luźną, wyniosłą i kulistą koronę, z dużą ilością krótkopędów. Liście są błyszczące, piękno trwa do jesieni, kiedy to przybierają jaskrawożółty kolor. Kwitnie obficie białymi, wiosennymi kwiatami.

 

Cięcie

Czereśnia Van należy przycinać. Dzięki temu ograniczmy choroby, na które ta odmiana jest niestety podatna. 

 

Sadzonki wymagają cięcia początkowego, które wykonuje się wiosną, nawet bezpośrednio po zasadzeniu. Sadząc jesienią należy poczekać z pierwszym cięciem do najbliższej wiosny. Skraca się wtedy przewodnik o 1/2 oraz pędy boczne o 1/3. W kolejnych latach ważne jest cięcie formujące, prześwietlające i odmładzające. Przy czereśniach warto odginać pędy boczne do położenia poziomego, np. spinaczami. Cięcie przy owocujących drzewach wykonuje się po zbiorach. Rany powinno się posmarować się maścią ogrodniczą.

 

Zapylanie

Obcopylna. Do owocowania wymaga posadzenia innej odmiany w pobliżu, kwitnącej w zbieżnym terminie[Lapins, Stella, Rainer, Poznańska, Hedelfińska, Kordia, Bawole Serce].

Opinie o produkcie (0)

Inni klienci kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium