GRUSZA MARGARITA W DONICY

Podkładka: Grusza kaukaska, Pigwa S1.
Wysokość: przycięta do ok. 150cm.
Wiek: 3 lata.
Stan: Donica 3,5l.
Cena: 35,00 zł 35.00
Ocena: 0
Dostępność: Powiadom o dostępności

Opis

Grusza Margaritha to Francuska, jesienna odmiana o oryginalnej nazwie Marguerite Marillat. Pochodzi z 1870r. W Polsce obecnie wyszła z użytku w produkcji na skale hurtową, wszystko przez to, że tworzyła gigantyczne owoce. Od ich ciężaru uginały i łamały się gałązki, a od silnych wiatrów mogły opadać na ziemie. Nie warto z niej jednak rezygnować, to bardzo wartościowa odmiana!.

 

Owoc


Owoce wielkością są duże lub bardzo duże(nawet 900g!) o nieregularnym, stożkowatym kształcie. Skórka barwi się na początkowo zielony, później żółty kolor i ma rdzawe piegi. Miąższ w środku jest aksamitny, białożółty, soczysty i winno-słodki. Dojrzałość zbiorcza przypada na początek września, warto poczekać aż będą odpowiednio słodkie. W przechowalni mogą leżeć ok. 1,5 miesiąca.

 

Uprawa


Drzewo jest średnio odporne na mróz i choroby oraz dobrze odporne na parcha. Młode sadzonki mogą wymagać okrywania na zimę. Rośnie umiarkowanie silnie, do ok. 4-5m wysokości tworząc średnio rozłożystą koronę. Owocuje obficie i corocznie. Może wymagać podpór, aby gałązki nie łamały się od ciężaru owoców. Grusza ma dużą tolerancje co do podłoża, najlepiej rośnie w tej o lekko kwaśnym pH(6,2-6,7). Przy sadzeniu można zmieszać ziemię ze sklepu oraz ogrodu.

 

Zapylacze


Konferencja, Bonkreta Williamsa, Carola.

 

Cięcie


Gruszę Margarite należy początkowo przyciąć. Takie cięcie wykonujemy najbliższej wiosny(pod koniec marca), nawet po posadzeniu. Jeżeli nasadzenia dokonujemy jesienią, musimy poczekać z pierwszym cięciem. Skracamy przewodnik o 1/2 i pędy boczne o 1/3, pędy poniżej 50cm należy wyciąć.

W kolejnych 3 latach należy ciąć gruszę niezbyt silnie starając się, aby jej korona bardzo się nie zagęszczała. Należy wtedy usuwać pędy uszkodzone, krzyzujące się, rosnące do środka korony czy zwisające. Trzeba skracać przewodnik oraz dbać, by w górnej części nie wyrastały mocne pędy, aby korona rosła w kształcie stożka i była dobrze oświetlona z każdej strony. Dolne gałęzie warto odginać do położenia poziomego, np. sznurkami i palikami wbitymi do ziemi. Termin cięcia to wiosna. W czerwcu należy skracać o połowę lub przerzedzać tegoroczne przyrosty oraz wycinać silne pędy u góry.

Formowanie korony może odbyć się także w inny sposób, w zależności od posiadanego miejsca w ogrodzie.

Produkty powiązane

GRUSZA MARGARITA GRUSZA MARGARITA
Cena: 20,50 zł
dodaj do przechowalni

Opinie o produkcie (0)

Inni klienci kupili również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium