JABŁOŃ OLIWKA ŻÓŁTA (Papierówka)

Podkładka: P14/M26/M7.
Wysokość: przycięta do ok. 150cm.
Wiek: 2 lata.
Stan: Roślina kopana z gruntu.
Korzenie drzewka na czas transportu zabezpieczamy w balocie.
Cena: 19,90 zł 19.90
Ocena: 4.9
Dostępność: Przedsprzedaż sadzonek sezonowych rozpoczynamy od 1 września 2024.

Opis

Jabłoń oliwka żółta, zwana również potocznie papierówką, to odmiana, która pochodzi z Europy Środkowej i Wschodniej. Jest popularna ze względu na swoje właściwości smakowe, a także wyjątkową odporność na mróz i choroby.

Liście są małe, eliptyczne, ciemnozielone, a kwiaty białe z czerwonymi plamkami. Z kolei owoce osiągają zazwyczaj średnią wielkość, z reguły bywają kuliste lub owalne, wzbogacone o żółty, soczysty miąższ i słodko-kwaśny smak. Papierówka dojrzewa w sierpniu i wrześniu.

Owoce najczęściej wykorzystuje się do produkcji soków, dżemów i kompotów. Ponieważ jabłoń oliwka żółta jest odporna na mróz i choroby, jej uprawa jest popularna na terenach o trudnych warunkach klimatycznych. Papierówka cieszy się sporym zainteresowaniem także wśród pszczelarzy, ponieważ kwiaty jabłoni są bogate w nektar, co przyciąga pszczoły.

Nazwa "papierówka" pochodzi od papierowego, odcienia jabłka, które jest delikatne w dotyku. Z kolei "oliwka" odnosi się do koloru skóry jabłka, zaś "żółta" to odcień miąższu owocu.

Charakterystyka drzewa

Drzewko owocowe Oliwki Żółtej rośnie dość silnie i tworzy rozłożystą, średnio gęstą koronę. Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami sadzi się jesienią lub wiosną.
 
 

Owoc

Jabłka są średnie lub duże, delikatnie żebrowate. Z zewnątrz cienka zielona skórka, która przybiera kremowy lub biały kolor wraz z dojrzałością. Wewnątrz jasny miąższ – bardzo soczysty i delikatny w smaku, lekko kwaśny. Papierówki świetnie nadają się na kompoty i soki. Czas zbiorów przypada na lipiec.
 
 

Uprawa

Oliwka Żółta jest sadzonką tolerującą mniej bogate podłoża, choć dobra ziemia stwarza znakomite warunki do wzrostu. Dobrze znosi zimowe mrozy. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Może owocować przemiennie, czyli co drugi rok. Przerzedzanie zawiązków i przycinanie pozwala na regularne owocowanie co rok.
 
 

Zapylacze

 
 

Cięcie

Drzewo papierówki które produkujemy dorasta do 5m wysokości, ale po odpowiednim cięciu można zachować np. 2-3m. Do obfitego plonu pamiętać należy także o cięciu prześwietlającym jabłoni, które nie należy do skomplikowanych czynności.

Początkowo wiosną(nawet po zasadzeniu, lub najbliższej wiosny) należy skrócić pędy boczne o 1/3 a przewodnik o 1/2. Sadzonkę bez rozgałęzień przycinamy do 90cm wysokości. Cięcie wykonuje się pod koniec lutego. Trzeba wycinać pędy konkurujące z przednikiem, rosnące do środka korony czy krzyżujące się. Przy jabłoniach wycina się także 90% wilków - są to pionowe, jednoroczne pędy, które jedynie zagęszczają mocno koronę. Przy starszych sadzonkach wykonuje się cięcie odmładzające, hamuje się wtedy wysokość drzewa i wycina parę najstarszych konarów. Rany powinno się posmarować maścią ogrodniczą.

 

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium