JABŁOŃ OLIWKA ŻÓŁTA (Papierówka)
Opis
Liście są małe, eliptyczne, ciemnozielone, a kwiaty białe z czerwonymi plamkami. Z kolei owoce osiągają zazwyczaj średnią wielkość, z reguły bywają kuliste lub owalne, wzbogacone o żółty, soczysty miąższ i słodko-kwaśny smak. Papierówka dojrzewa w sierpniu i wrześniu.
Owoce najczęściej wykorzystuje się do produkcji soków, dżemów i kompotów. Ponieważ jabłoń oliwka żółta jest odporna na mróz i choroby, jej uprawa jest popularna na terenach o trudnych warunkach klimatycznych. Papierówka cieszy się sporym zainteresowaniem także wśród pszczelarzy, ponieważ kwiaty jabłoni są bogate w nektar, co przyciąga pszczoły.
Nazwa "papierówka" pochodzi od papierowego, odcienia jabłka, które jest delikatne w dotyku. Z kolei "oliwka" odnosi się do koloru skóry jabłka, zaś "żółta" to odcień miąższu owocu.
Charakterystyka drzewa
Owoc
Uprawa
Zapylacze
Cięcie
Drzewo papierówki które produkujemy dorasta do 5m wysokości, ale po odpowiednim cięciu można zachować np. 2-3m. Do obfitego plonu pamiętać należy także o cięciu prześwietlającym jabłoni, które nie należy do skomplikowanych czynności.
Początkowo wiosną(nawet po zasadzeniu, lub najbliższej wiosny) należy skrócić pędy boczne o 1/3 a przewodnik o 1/2. Sadzonkę bez rozgałęzień przycinamy do 90cm wysokości. Cięcie wykonuje się pod koniec lutego. Trzeba wycinać pędy konkurujące z przednikiem, rosnące do środka korony czy krzyżujące się. Przy jabłoniach wycina się także 90% wilków - są to pionowe, jednoroczne pędy, które jedynie zagęszczają mocno koronę. Przy starszych sadzonkach wykonuje się cięcie odmładzające, hamuje się wtedy wysokość drzewa i wycina parę najstarszych konarów. Rany powinno się posmarować maścią ogrodniczą.