• JABŁOŃ SZAMPION Z ODKRYTYM KORZENIEM

Jabłoń Szampion z odkrytym korzeniem, Wysokość sadzonki: ok. 180cm

17.30
Wysyłka w ciągu Od 1 października
Cena przesyłki 17
Kurier 17
Przesyłka za pobraniem 22
Dostępność Duża dostępność

Zamówienie telefoniczne: 503 890 367

Zostaw telefon


SZAMPION

 

Podkładka: M26
Docelowa wysokość drzewa: 3,5m/4,5m
Dojrzałość zbiorcza: koniec września
Barwa owoców: czerwony
Miąższ: słodko-kwaśny
Rozmiar owoców: średnia
Mrozoodpornośc: -32°C
Stanowisko: słoneczne
Zapylacze: Mclntosh, Antonówka Zwykła, Golden Delicious, Delikates, Spartan, Idared, James Grieve, Jonatan, Lobo,  Priam, Cortland.
Pochodzenie: Czechy

 

Jabłoń Szampion to krzyżówka Koksy Pomarańczowej i Golden Deliciousa. Odmiana ta znalazła uznanie wśród sadowników, gdyż nie jest specjalnie wymagająca, a końcem września rodzi przepyszne owoce.

 

Charakterystyka drzewa

Jabłoń Szampion to drzewo, które rośnie intensywnie do czasu owocowania, kiedy to skupia się na wydawaniu plonów. Korona ma średnio gęsty stożkowaty kształt. Dostępne są drzewka owocowe w doniczkach lub z odkrytymi korzeniami.

 

Owoc

Owoce Sampiona są średniej wielkości lub duże. Mają lekko stożkowaty kształt, wdać delikatne żebrowania. Skórka jest zielonożółta z wyraźnym słonecznym rumieńcem, o barwie pomarańczowej lub czerwonawej. Miąższ jest słodki z kwaskową nutą, soczysty, aromatyczny. Co roku pojawiają się na drzewie podobnej wielkości owoce, mniej więcej w takiej samej ilości.

 

Uprawa

Uprawa Szampiona jest stosunkowo łatwa. Jabłoń ta szybko obradza w pierwsze owoce, często już w 2. roku od posadzenia. Odmiana jest odporna na choroby, ale dość wrażliwa na chłód. W okresie mrozów młode drzewa owocowe warto zabezpieczać przed mrozem. Jabłoń Szampion lubi słoneczne lokalizacje i żyzne gleby.

 

Zapylacze

Przykładowe zapylacze to: Ligol, Golden Delicious, Idared, Cortland, Melba, Antonówka, Jonatan, Spartan.


CIĘCIE 

Cięcie jest jednym z najważniejszych zabiegów wykonywanych u drzew i krzewów owocowych. Prawidłowo przeprowadzone znacznie zwiększa ilość i polepsza jakość owoców. Jeżeli jabłoń sadzimy jesienią, należy przyciąć ją najbliższej wiosny, natomiast drzewa sadzone wiosną, tniemy od razu po posadzeniu.  Przycinamy pędy o 1/3 lub 1/4  ich długości, przewodnik również lekko skracamy aby pobudzić go do dalszego wzrostu około (40-50)cm nad ostatnim pędem. Drzewko nie rozgałęzione przycinamy na wysokości od 70 do 90cm.

Podpis
E-mail
Zadaj pytanie