Parch jabłoni - objawy i zwalczanie

Parch jabłoni - objawy i zwalczanie

Parch jabłoni to najczęstsza i najstarsza choroba grzybowa jabłoni. Powodują ją zarodniki Venturia inaequalis. Choroba ta nie jest groźna dla drzewa, ale znacznie zmniejsza plon i wielkość owoców.

 

Objawy parcha jabłoni

Pierwszym objawem są oliwkowozielone, nieregularne plamy na liściach. Z czasem plamy brunatnieją, a liście pękają i opadają. Na tworzących się plamach grzyb wytwarza trzonki konidialne produkujące jednokomórkowe zarodniki konidialne. Stanowią one źródło infekcji wtórnych, aż do końca sezonu wegetacyjnego. Rozprzestrzeniają się za pomocą kropli deszczu.

Na zawiązkach oraz owocach powstają brązowe plamy. Z czasem owoce pękają oraz ulegają zniekształceniu. Plon staje się wtedy znacznie mniej obfity.

Parch dotyczy również szypułek, młodych pędów i działek kielicha.

 

Ekologiczne sposoby

Na działkach czy w przydomowych ogrodach zaleca się używanie jak najmniejszej ilości sztucznych oprysków, aby pozyskane owoce były zdrowe i ekologiczne. Na parcha jabłoni istnieją naturalne, sprawdzone sposoby.

1. Wybranie odpornych odmian na parcha. Jeżeli jabłonie mają być uprawiane ekologicznie, to odmiany muszą charakteryzować się dodatkowo dobrą odpornością na mączniaka prawdziwego, czyli drugą, najczęściej występującą chorobą wśród jabłoni. Są to: RubinolaRajkaFlorinaKosztela, Antonówka Zwykła, Szara Reneta, Cesarz Wilhelm, James Grieve. Do zakupienia w drzewka-faworytka.pl.

2. Jeżeli jednak zdecydujemy się posadzić podatne odmiany, to należy przeprowadzać zabiegi ochronne. Gotowym, w pełni naturalnym preparatem o wysokiej skuteczności jest evasiol, na bazie skrzypu polnego. Stosuje się go od pękania pąków kwiatowych, do ich zasychania. Łącznie przez ten czas wykonuje się 2-6 zabiegi, w odstępie co 7 dni. Środek ten zwalcza także mączniaka jabłoni i wiele innych chorób drzew owocowych.

3. Grzyb ten zimuje na opadniętych liściach i niedojrzałych owocnikach, dlatego koniecznie późną jesienią liście należy wygrabić, a następnie spalić (nie nadają się na kompost). Po tym zabiegu warto wykonać oprysk drzewa i ziemi mocznikiem, aby zniszczyć sporą część patogenów grzyba, które mogą przezimować. Wg. Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach, zabieg mocznikiem może zniszczyć do 90% bakterii grzybów.

 

Ponadto, brak przycinania sprzyja zarodnikom. Dobra cyrkulacja powietrza wraz z większą ilością słońca w koronie znacznie ogranicza rozwój grzyba. Inne czynniki, na których nie mamy już wpływu, to pogoda. Do rozwoju tej choroby potrzebna jest wilgoć. W deszczowe i chłodne lata parch występuje częściej. Procesowi sprzyja nawet zły poziom pH ziemi czy brak składników odżywczych.

 

Opryski chemiczne na parcha jabłoni

W zależności od podatności odmiany i warunków atmosferycznych w profesjonalnych sadach wykonuje się od 8 do 15 zabiegów w sezonie. Zwalczanie tej choroby jest więc kosztowne.

1. W fazie zielonego pąka wykonuje się oprysk preparatem na bazie miedzi, np. Miedzian 50 WP.

2. Od maja do lipca stosuje się preparat Sylit 50 WP. Ten preparat jest ważny w szczególności, gdy infekcja już trwa.

3. W sierpniu zabieg warto powtórzyć preparatem Score 250 EC.

4. Jesienią wykonuje się oprysk mocznikiem.

 

 

Zabiegi ochronne należy przeprowadzać systematycznie, co rok.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium