Stare odmiany gruszek

Stare odmiany gruszek

Stare odmiany gruszek walorami smakowymi przewyższają nie jedną nowoczesną odmianę. Stanowią niezastąpiony smak dzieciństwa, a coraz częściej wybierane są jako sentymentalna ciekawostka w ogrodzie. O to kilka ciekawych propozycji, których część można nabyć w naszym sklepie internetowym drzewka-faworytka.pl

 


1. Pomarańczówka - Pochodzi z Francji. Do Polski trafiła w okresie wojennym, wtedy była popularna. Obecnie nikt jej nie uprawia ani nie zna. W odróżnieniu od innych grusz ma piękną, czarną korę z białymi kropkami. Owoce tej odmiany są średniej wielkości z żółtą skórką. Smakują wyśmienicie - słodko, soczyście i z korzennym aromatem. Unikat.

 

2. Józefinka - „Jest to jedna z najlepszych gruszek prawdziwie zimowych, które u nas dojrzewają, szkoda, że cokolwiek za mała i niepozorna” - Ogrodnik Polski 1903r.

 


3. Faworytka - Owocuje dość późno(połowa VII) i obficie, zazwyczaj corocznie. Znana od 1860r. Jest podatna na parcha. Rodzi duże, zielonożółte owoce z pomarańczowoczerwonym rumieńcem i kremowym miąższem. W smaku kruche, masłowe, kwaśno-słodkie, soczyste i bardzo smaczne. Popularna aż do teraz. Istnieje także jej czerwona wersja.


4. Lipcówka Kolorowa - Francuska, deserowa odmiana. Została uzyskana w 1857r. W Polsce uważana była kiedyś za najlepszą odmianę bardzo wczesną, letnią. Obecnie nie jest popularna w Polsce. Znana w Niemczech, Austrii i Francji. Owocuje obficie i często przemiennie. Odporna na parcha. Owoce są średniej wielkości, jajowate. W smaku mało soczyste, smaczne i nie przesłodzone. Polecana nawet dla amatorów.


5. Bonkreta Williamsa - Letnia odmiana. Obficie plonuje, zazwyczaj corocznie. Odporna na choroby, w tym parcha. Rodzi duże, zielonkawe owoce z lekkim rumieńcem. Angielska odmiana pochodząca jeszcze z 1794r. Miąższ masłowy, soczysty, słodki i smaczny.


6. Lukasówka - Wcześnie owocuje dając duże, jajowate, zielonożółte owoce. W środku znajduje się średnioziarnisty, białokremowy, soczysty, winno-słodki i smaczny miąższ. Rok pochodzenia 1874.


7. Komisówka - W 1894 w Londynie zdobyła tytuł "Najlepszej gruszki świata". Późno i obficie owocuje dając średniej wielkości, jajowate, zielonożółte owoce z lekkim, czerwonym rumieńcem. Miąższ jest masłowy, soczysty i winno-słodki.


8. Bera Hardy - Późno owocuje. Plonuje średnio obficie, często co drugi rok. Pochodzi z 1820r. Średnio wrażliwa na parcha. Owoce są jajowate, zielonożółte, ordzawione i z małym, czerwonym rumieńcem. Miąższ jest kremowy, drobnoziarnisty, mało soczysty, winno słodki i średnio smaczny.


9. Konferencja - Często sadzona do tej pory przez sadowników. Bardzo płodna i każdemu posmakuje. Pochodzi z 1884r. Nie przesłodzona, soczysta i lekko korzenna.

 

Jak widać występują tutaj dość podobne nazwy, np. komisówka, konkresówka, lukasówka, proboszczówka, cukrówka, jakobówka, małgorzatka, patawianka, pstrągówka itp. Wynika to z tego, że nasi dziadkowie i pradziadkowie często w okresie wojennym używali dość powszechnego i prostego nazewnictwa grusz. Wszystkie to stare odmiany, które warto sprawdzić, ponieważ mogą okazać się bardzo smaczne.


Stare, równie ciekawe odmiany grusz, które nie były wymienione to: Bergamotka Złocista, Dobra Ludwika,
Dr Jules, Dziekanka Lipcowa, Józefianka, Kelebasa Płocka, Król Sobieski, Paryżanka, Salisbury, Winiówka Francuska, Żyfardka, Amanlisa, Margarita(gigantyczne owoce), Patten.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl