GRUSZA MICHAŁÓWKA
Opis
Grusza Michałówka, z oryginalnej nazwy Michelmas Nelis, to stara odmiana gruszy o francuskim rodowodzie, która została sprowadzona do Polski przez Jana Maciejewskiego w 1906 roku. W dawnych czasach w Polsce grusze często miały różne lokalne nazwy, takie jak Proboszczówka, Lipcówka, Rybówka, czy Pomarańczówka, wszystkie to cenne i wyjątkowo smaczne odmiany z bogatą historią. Niestety, obecnie odmiana Michałówka jest praktycznie nieznana w Polsce.
Owoc
Owoce Gruszy Michałówka są okrągłe, średniej wielkości, nieasymetryczne, o zielono-żółtym kolorze z rdzawym nalotem. Miąższ jest żółtawy, soczysty, jędrny i ma słodko-winny smak z nutą ananasa. Szypułka jest mała, zakrzywiona. Owoce te są odporne na silne wiatry. Dojrzewają późno, osiągając dojrzałość zbiorczą w listopadzie. Dobrze przechowują się. Ich wyjątkowy smak sprawia, że są idealne zarówno do spożycia na surowo, jak i do przygotowywania przetworów. Grusza Michałówka jest jedną z najlepszych odmian do kompotów. Owocuje obficie każdego roku.
Uprawa
Odmiana Michałówka charakteryzuje się dobrą odpornością na mróz oraz choroby.
Cięcie
Pierwsze cięcie powinno być przeprowadzone wiosną, nawet tuż po posadzeniu lub w najbliższym okresie wiosennym. Wtedy należy skrócić przewodnik o około 40 cm. W kolejnych latach przeprowadza się cięcia formujące i prześwietlające.
Zapylacze
Aby zapewnić prawidłowe owocowanie, Grusza Michałówka potrzebuje obecności innej odmiany w jej pobliżu do zapylania. Przykładowe odmiany zapylające to: Pomarańczówka, Proboszczówka, Józefinka, Szarneza, Konferencja, Carola, Lukasówka, Generał Leclerc, Bonkreta Williamsa, Bera Hardy oraz Komisówka.