Borówka Amerykańska - Uprawa i sadzenie

Borówka Amerykańska - Pielęgnacja i sadzenie.

Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie może wydawać się trudna i skomplikowana, jak się jednak okazuje - jest całkiem na odwrót. Ważne są jednak podstawowe informacje, bez nich szansa na sukces w uprawie jest znikoma.

 

Dlaczego warto uprawiać borówkę?


Borówka amerykańska(Vaccinium corymbosum) to krzew rosnący do ok.1,5-2m i plonujący nawet 30 lat. Dawniej naturalnie rosła na terenie bagien w Ameryce Północnej. Co ciekawe, jej uprawa w Polsce z roku na rok wzrasta. Nasze warunki klimatyczne są dla niej idealne, po co więc mamy przepłacać za owoce w marketach?. Poza walorami smakowymi, borówkę zalicza się do produktów "superfruits". Jej owoce to skarbnica witamin A,B6,BE,K,C i kwasów foliowych. Dobrze wpływają na talie oraz zatrzymują procesy starzenia się. Owoce borówki najlepiej smakują na surowo, mają też zastosowania przetwórcze. Borówka jest drugim, najbardziej lubianym owocem przez Polaków. 

 

Termin sadzenia


Najczęściej sklepy oferują sadzonki w donicy(2-3 letnie). Jeżeli zakupimy sadzonkę bezpośrednio kopaną z gruntu, należy ją bezzwłocznie zasadzić. Optymalnym terminem sadzenia jest wiosna lub jesień, choć krzewy w doniczkach można sadzić także latem.

 

Dobór gleby i stanowisko


To bardzo ważny aspekt uprawy. Gleba obowiązkowo musi być o kwaśnym pH(3,8-4,8), przepuszczalna i próchnicza. Opcjonalnie możemy dodać perlit. Przy pH powyżej 6 - przestanie rosnąć. Samodzielne zakwaszanie jest dość kłopotliwe i nie zawsze się udaje, dlatego warto ziemię zakupić.
Pąki borówki średnio znoszą majowe przymrozki, warto więc zadbać o stanowisko odsłonięte od wiatrów. W ten sposób nieco zniwelujemy ryzyko uszkodzenia kwiatostanów w czasie wiosennych przymrozków. Poza tym powinno być jak najbardziej oświetlone i bez zastoin mrozowych.

 

Jak sadzić borówkę?


1. Wykop dołek o głębokości min. 40cm i szerokości ok.80cm. Krzewy należy sadzić w odległości co ok. 1m.
2. Bryłę korzeniową należy delikatnie ścisnąć w dłoniach, w ten sposób korzenie nie będą miały problemu z penetracją gleby.
3. Zasadź i obficie podlej.
4. Na wierzch wysyp 4-5cm ściółki z kory sosnowej. Zapewni to dobry odczyn gleby, odpowiednią wilgotność, próchnicę, zwabi dżdżownice, zabezpieczy korzenie przed mrozem i ochroni przed chwastami, co w przypadku borówki jest istotne. Korę należy dosypywać co ok. 3 lata, ponieważ ulega rozkładowi. Najlepiej, aby została zakupiona w ogrodniczym. W świeżej korze prosto z rębaka muszą zajść jeszcze odpowiednie procesy, przez co pobierze początkowo trochę azotu. Co nie oznacza, że nie można użyć i takiej. Można, ale wówczas konieczne będzie wiosenne nawożenie.
5. Młode krzewy wymagają "kopczykowania", które uchroni podstawę pędów i wrażliwą bryłę korzeniową borówki przed mrozem. Usypuje się wtedy kopczyk o wysokości 20cm. Wykonuje się je jesienią. Możemy do tego użyć torfu, kory lub ziemi ogrodowej. Poniżej przykład prawidłowego kopczykowania:

Sadzenie borówki amerykańskiej

 

 

Zapylacze


Jak się okazuje, większość odmian wyda owoce bez drugiego krzewu w pobliżu, co jest dużym ułatwieniem, w szczególności dla początkujących. Jeżeli jednak nie mamy miejsca w ogrodzie na min. dwie odmiany, polecamy samopylną Borówkę Bluecrop, która wyda obfity plon sama. Jak dobrać zapylacz? Bardzo proste, to inna odmiana kwitnąca w zbieżnym terminie. Zazwyczaj podawane są przez producentów. Możesz także skorzystać z naszego sklepu internetowego, gdzie przy każdej odmianie podaliśmy odmiany zapylające(link). Jak widać na poniższym wykresie, warto na takie odmiany postawić.

Wielkość plonu borówki amerykańskiej w zależności od zapylacza - wykres

 

Jakie odmiany wybrać?


Borówki w zależności od rodzaju owocują od połowy lipca do końca września. Polecamy więc dobrać odmiany owocujące w różnych terminach, abyśmy mogli się cieszyć świeżymi owocami przez jak najdłuższy czas.
Wczesne: Duke, Bonus, Patriot, Spartan.
Średnie: Bluecrop, Bluegold, Pink Lemonade(różowe owoce).
Późne: Darrow, Elliot, Nelson.

 

Podlewanie


Gleba borówki powinna być umiarkowanie wilgotna. Najczęstszym błędem jest ciągłe podlewanie, przez co korzenie gniją. Nie można doprowadzać także do przesuszenia na "wiór" przez zbyt długi okres czasu - owoce będą wtedy małe, a młode krzewy mogą obumierać. Starsze krzewy również postaraj się w miarę możliwości podlewać, szczególnie w upalne lato. Jak widać borówka na tym punkcie jest dość wybredna, nic dziwnego, pochodzi w końcu z podmokłych terenów.

 

Ochrona przed mrozem


Przez pierwszy rok należy wykonać kopczykowanie, które opisaliśmy wyżej. Borówka to mrozoodporny krzew, który wytrzymuje -30’C. Nie wymaga więc żadnego przykrywania. Wyjątkiem są młode krzewy, te przez pierwszy rok należy okryć, w szczególności jeżeli nasadzenia dokonuje się jesienią. Istnieją odmiany bardziej wrażliwe, jest ich co prawda mało(może 5% na rynku), ale warto przeczytać opis, ponieważ takie będziemy musieli okrywać co rok. Polecamy odmiany Bluecrop lub Chandler, które wytrzymują -35’C.  

Pamiętajmy też, że borówka średnio znosi wiosenne przymrozki, przez co plon w niektórych latach może być mniejszy. Dlatego kiedy się ich spodziewamy, warto na noc okryć krzew.

 

Przycinanie


Pierwsze przycinanie polega na lekkim skróceniu gałązek, co pobudzi ją do dalszego wzrostu. Warto wtedy także wyciąć zbyt zagęszczone gałązki. Jest ono wykonywane zawsze wiosną, nawet po zasadzeniu. Dokonując sadzenia jesienią, czekamy do najbliższej wiosny. Borówka owocuje na pędach 2-3 letnich. Po 4 latach rozpoczyna się coroczne cięcie prześwietlające(w okolicach lutego/marca). Polega ono na wycinaniu pędów starych(powyżej 4 lat), rosnących do środka i krzyżujących. Wskazane jest także usuwać gałązki chore, niezależnie od terminu. Czy na ogół warto wykonywać cięcie? Nie jest ono konieczne, choć warto je wykonywać, głównie ze względu na większe plony.

 

Nawożenie


Najlepiej sprawdzą się tutaj specjalne, ekologiczne nawozy do borówek. Inne nawozy, w tym obornik itp., mogą powodować zmianę odczynu gleby. Nigdy nie przesadzajmy z nawozami, gdyż młode borówki mogą wtedy całkowicie wyschnąć i już nie odżyć. Stosujmy je zgodnie z instrukcją, najlepiej w wiosennym terminie.

 

Opryski


Borówki rzadko kiedy zapadają na choroby. Jeżeli jednak to nastąpi, to należy wyciąć porażone pędy. Jest to duży atut, gdyż nie musimy sięgać po chemiczne opryski i możemy borówkę uprawiać ekologicznie.

 

Jak widać borówka amerykańska to wymagający, a zarazem odporny krzew, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Prawidłowa gleba i stanowisko to najważniejsze elementy, bez których dalsza uprawa będzie niemożliwa. Po zasięgnięciu rad może z powodzeniem uprawiać ją każdy amator.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium