Mączniak jabłoni - objawy i zwalczanie

Mączniak jabłoni - objawy i zwalczanie

Mączniak jabłoni (Podosphaera leucotricha) to druga, najczęściej występująca choroba jabłoni, zaraz po parchu. Szkodliwość mączniaka jest znacznie mniejsza niż parcha, przy dużym nasileniu obserwowano jednak osłabienie drzew i pogorszenie jakości owoców.

 

Objawy mączniaka jabłoni

Grzyb początkowo poraża młode liście i wegetujące kwiatostany. Na liściach, pędach i innych porażonych częściach roślin charakterystyczny jest pudrowy, biały nalot grzybni, który w przyszłości ciemnieje. Kolejno liście mocno zwijają się do góry. Przy starszych liściach nalot widoczny jest także od zewnętrznej strony, a od środka pojawiają się brunatne chlorotyczne przebarwienia, często mylone z parchem jabłoni. Liście hamują wzrost, a spora część z nich zasycha i odpada. Przy dużym porażeniu choroba w zwykle połowie lata, może występować także na dojrzałych owocach, które mają rdzawe plamy i pęknięcia. Pęknięcia na owocach mogą przeradzać się w grzyb gatunku Monilinia, powodując brunatną zgniliznę.

 

Nalot grzybni mączniaka widoczny jest także na pąkach:

 

Odmiany jabłoni odporne na mączniaka

W Polsce większość odmian jest podatna lub średnio podatna na mączniaka. Istnieją jednak odmiany odporne na tą chorobę. Dodatkowo, w uprawie ekologicznej, dość istotnym czynnikiem jest drugi gen odporny na najczęstszą chorobę - parcha jabłoni. Odmiany dobrze odporne zarówno na parcha, jak i mączniaka to: 'Rubinola', 'Rajka', 'Florina', 'Kosztela', 'Antonówka Zwykła', 'Szara Reneta', 'Cesarz Wilhelm', 'James Grieve'. Do zakupienia w drzewka-faworytka.pl.

 

Ochrona ekologiczna

W przydomowych ogrodach zaleca się stosować jak najmniej chemii.

•W uprawie ekologicznej warto unikać odmian najbardziej podatnych na mączniaka ('Cortland', 'Idared', 'Lobo').

•Wycinanie porażonych pędów i kwiatostanów może spowodować całkowitą likwidacje choroby. Zabieg ten jest wysoce skuteczny, jeżeli zostanie wykonany wczesną wiosną. Widoczne już są wtedy dokładnie pierwsze objawy. Porażone części roślin można wycinać w ciągu całego roku wegetacyjnego, ale najbardziej skuteczne jest wycinanie maksymalnie do terminu tzw. różowego pąka kwiatowego, ponieważ wtedy pojawiają się pierwsze zarodniki konidialne grzyba na rozwijającej się grzybni pierwotnej. 

•Przy odmianach średnio podatnych może okazać się koniecznie wdrążenie w 100% ekologicznego środku Evasiol, na bazie skrzypu polnego. Zwalcza zarówno mączniaka, jak i parcha czy inne choroby grzybowe. Jest wysoce skuteczny.

•Choroby grzybowe częściej powstają u nieprzycinanych drzew owocowych. Dlatego drzewa warto formować i prześwietlać.

 

Pozostałe czynniki, na które nie mamy wpływu, to pogoda. Mroźne zimy oraz długotrwałe opady i susza hamują rozwój szkodnika, a ciepła, umiarkowanie wilgotna pogoda mu sprzyja. Grzybnia P. leucotricha zimuje w niedojrzałych pąkach kwiatowych i liściach. Zarodniki zakażają młode liście bez ich uprzedniego zwilżenia, ponieważ przenosi je wiatr.

 

Ochrona chemiczna

W profesjonalnych sadach oprócz cięcia stosuje się opryski chemiczne. Początek terminu wskazujący na wykonanie pierwszego oprysku często charakteryzuje się niską temperaturą, dlatego ważne jest dobranie właściwego fungicydu. Odradza się środku z grupy IBE, które słabo wnikają do tkanek roślinnych w temperaturze poniżej 12'C, ponieważ są wtedy mało skuteczne. Według wyników badań, dobre efekty w tym terminie dają fungicydy strobilurynowe, siarkowe i zawierające bupirymat. Środki IBE zastosowane w odpowiedniej temperaturze hamują zarodnikowanie do 20 dni po zabiegu.

 

Dlaczego termin oprysku na mączniaka jest ważny?

Termin pierwszego zabiegu powinien zostać ustalony uwzględniając warunki atmosferyczne oraz stopień nasilenia w poprzednim sezonie. Najbardziej obfity wysiew zarodników konidialnych P. leucotricha w Polsce notowane są w okresie od końca maja do końca czerwca. O nasileniu choroby decydują pierwsze infekcje, do których zazwyczaj dochodzi przed kwitnieniem jabłoni. W przypadku zwlekania z opryskiem oraz pojawienia się pierwszych objawów, może okazać się potrzeba zintensyfikowania programu ochrony. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium