JABŁOŃ GLOSTER W DONICY
Opis
Jabłoń Gloster to odmiana pochodząca z Niemczech. Została stworzona w stacji Doświadczalnej Jork w 1951. Krzyżówka odmian Red Delicious x Richarded x Glockenapfel. Od 1969 stała się popularna, a do tej pory w Niemczech stanowi sporą część sadów wielkopowierzchniowych. Co ciekawe, w Polsce jest na odwrót - sadownicy z niej rezygnują, a ich eksport kończy się. W naszym kraju znana jest od lat 70. Jest to zimowa odmiana jabłoni.
Owoc
Duże, stożkowe z czerwonym, dużym rumieńcem. Kształtem podobne są do Starkinga lub Red Capa. W ich środku znajduje się przepyszny, kwaskowaty, aromatyczny, drobnoziarnisty, zwięzły i biało-żółty miąższ. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest to, że przy ogryzku tworzy jakby przezroczysty okrąg, ten obszar jest bardzo smaczny. Plon jest obfity i coroczny. Szybko owocuje, po ok. 2 latach od zasadzenia. Owoce świetnie smakują na surowo. To także jedna z lepszych odmian na soki. Dojrzałość zbiorcza przypada na I dekadę października, choć zbiór jest nierównomierny. Kolejną zaletą jest brak osypywania. Dobrze się przechowują, nawet 3 miesiące. Podczas transportu nie obijają się.
Uprawa
Jest to odmiana średnio odporna na mróz. Wrażliwa jest na parcha, raka drzew owocowych i zarazę ogniową. Na pozostałe choroby jest dobrze odporna. W domowych warunkach zalecamy dodatkowo przerzedzać zawiązki, aby owoce były większe, choć nie jest to konieczność. Nie zaleca się jej uprawy na silnych podkładkach, gdyż nie jest z nimi zbyt zgodna genetycznie.
Zapylacze
Kwitnie długo i późno. Jest dobrym zapylaczem dla wielu odmian. Wymaga posadzenia innej odmiany kwitnącej w podobnym terminie[Szampion, Idared, James Grieve, Spartan, Golden Delicious, Cortland, Gala, Koksa Pomarańczowa, Lobo, Jonathan].
Cięcie
Drzewo przez pierwsze lata rośnie silnie oraz mocno zagęszcza się. Wraz z owocowaniem wzrost słabnie. Brak przycinania tej odmiany może prowadzić do ogołacania. Najlepiej owocuje na pędach 2 i 3 letnich. Jabłoń Gloster zaleca się prowadzić w formie stożkowej - czyli przypominającej stożek, z jednym przewodnikiem. Wycina się wtedy pędy konkurujące z przewodnikiem, krzyżujące się, wilki, zbyt zagęszczone oraz chore. W przyszłości wykonuje się także cięcie odmładzające - skracając konary i wycinając parę starych konarów. Przy takim cięciu powinno się także zastosować podporę. Rany trzeba zabezpieczyć maścią ogrodniczą.